Nový nízkopodlažní kloubový autobus na Mníšecku

Dopravce MARTIN UHER, s.r.o. zařadil do provozu na linky Pražské integrované dopravy již sedmý kloubový autobus. Zároveň rozšířil svůj vozový park o deváté nízkopodlažní vozidlo. Nový autobus bude provozován na linkách 317, 320 a 321 mezi Prahou, Mníškem pod Brdy a Dobříší.

Autobus značky Solaris Urbino 18 je plně nízkopodlažní, má troje dveře a celkem 52 sedaček, které jsou opatřeny měkčími sedáky pro pohodlnější sezení na delší vzdálenosti. Nový typ sedaček je také vybaven zvýšenými opěrkami hlavy a nastavitelnými opěrkami na ruce. Pro lepšíodvětrávání interiéru v letních měsících jsou v autobuse instalovány velké větrací otvory v bočníchoknech. Vůz je nalakován v jednotném nátěru PID, který tvoří kombinace červené, modré a bílé barvy, a plně odpovídá požadovaným standardům kvality pro nové příměstské autobusy PID.

Nízkopodlažní kloubové autobusy Solaris Urbino 18 jsou provozovány na linkách PID u třechto dopravců (MARTIN UHER – 3, Veolia Transport Praha – 3 a ČSAD Střední Čechy – 4). Díky svojíkonstrukci a širší karoserii nabízejí více místa pro cestující a umožňují snadný nástup vozíčkářů,cestujících s kočárky a méně pohyblivých osob.

Složení vozového parku dopravce MARTIN UHER je rozmanité a umožňuje nasadit optimálnítyp vozidla podle potřebné kapacity. Dopravce má jeden z nejmladších vozových parků v rámciPražské integrované dopravy - průměrné stáří je 7 let.


Složení vozového parku dopravce MARTIN UHER k 31.3.2011:

typ vozidla počet autobusů

standardní středněpodlažní (12 m) 19

standardní nízkopodlažní (12 m) 3

minibus středněpodlažní (8 m) 1

minibus nízkopodlažní (8 m) 2

prodloužený nízkopodlažní (15 m) 1

kloubový středněpodlažní (18 m) 4

kloubový nízkopodlažní (18 m) 3

speciální (cyklobus) 2

Martin Uher také stál u zrodu Pražské integrované dopravy – na linkách PID jezdí již od roku1992 (linka 255), první příměstská linka tohoto dopravce byla zavedena v roce 1995, a to podčíslem 360 do Jíloviště. Do Mníšku pod Brdy byly zavedeny linky PID o rok později a letos 1.července tomu bude již 15 let.

V současné době zajišťuje dopravce MARTIN UHER provoz na linkách PID, které obsluhují jižníokraj Prahy a jihozápadní část Středočeského kraje. Konkrétně se jedná o linky 314, 317, 318,320, 321, 446, 447, 448, 449 a také brdský cyklobus.

Během 1. poloviny roku 2011 dochází k dalšímu rozšíření počtu kloubových autobusů na příměstské linky PID, které nám umožňují efektivním způsobem řešit kapacitní problémy na nejvytíženějších linkách. Od dubna jezdí v oblasti Štěchovic (linky 338, 390) již druhý kloubový autobus, na linku 332 mezi Budějovickou a Jílovým u Prahy byly nově nasazeny dva kloubové autobusy a díky novému autobusu v Mníšku pod Brdy budou nasazeny kloubové autobusy také na vybrané spoje rychlíkové linky 320.