Články

MDT Slaný o.s.

Kladno získá historickou linku

Kladno je městem, které žilo spíše průmyslem a tak na běžné památky jak je známé nebylo moc místa. Paradoxně to byl právě průmysl, který začal psát historii tohoto města a vytvořil zde mnoho průmyslových památek a skvostů.

celý článek...

Historie6. červen 2011, Josef Šelepa
Scenic Cruiser
Scenic Cruiser

V Kanadské provincii Manitoba chystají nadšenci autobusové muzeum

Sdružení tranzitního dědictví z Kanadské provincie Manitoba (MTHA) chystá založit nové muzeum historických autobusů. Základem mají být dva historické autobusy, které v minulých dnech obdrželi jako dar.

celý článek...

Historie30. listopad 2009, Josef Hordina

Grand Biblio informuje o historii bibliobusů v Praze

Květnové číslo časopisu Grand Biblio přináší mimo jiné také článek týkající se historie pojízdných knihoven - tak zvaných bibliobusů. Ty totiž slaví v Praze již 70 let od svého vzniku. Vřele tedy doporučujeme si časopis zajistit. Stejně jako další časopisy společnosti Grand je zdarma k dostání na distribučních stojanech či v knihovnách.
Historie4. květen 2009, Daniel Srb
Karosa C 734 ČSAD

110. výročí ZŠ Otokara Březiny

Letos uplyne 110 let od založení Základní školy Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou. Jak to souvisí s Autobusovými novinami? I když to na první pohled tak nevypadá, souvislost se nabízí. Ku příležitosti 110. výročí natáčí Veselý FILM dokumentární snímek a pro jeho zpracování má k dispozici i fotografie z archivu školy. Na jedné z nich je zachycen autobus Karosa C 734 ČSAD Třebíč z vozovny Jaroměřice nad Rokytnou.
Historie15. únor 2009, Jan Veselý
Karosa T 500 HB
Karosa T 500 HB

Na letiště s Karosou T 500 HB

V archivu jsme nalezli fotografii z šedesátých let minulého století, pořízenou na neznámém letišti. V pozadí je zachycen "horský" autobus Karosa T 500 HB.
Historie19. září 2008, Jana Ptáčková
Historie školních autobusů

Z historie školních autobusů

V severní Americe sahá historie školních autobusů do 19. století. Za jejich předchůdce je považován tzv. kid hack, koněm tažený kočár, který dovážel děti do školy na konci 19. a na počátku 20. století. Zvládl uvézt až 20 dětí, které se do malotřídek sjížděly z farem v okolí školy. Již v té době se vývojem školních autobusů zabývala společnost Wayne Corporation sídlící v Richmondu, která také v roce 1914 převedla koňmi tažený kid hack na automobilový podvozek. Dala tak vzniknout předchůdci moderních školních autobusů.

celý článek...

Historie28. červenec 2008, Jana Ptáčková

Nejstarší Jihlavský autobus

V Jihlavě se chystá oprava nejstaršího zdejšího autobusu z roku 1942. Rekonstrukce se ujalo sdružení Za záchranu historických autobusů a trolejbusů. Celou rekonstrukci bude provádět Krnovská firma Olpas Moravia. Podle předsedy sdružení Luďka Bohuňovského bude cena rekonstrukce teprve určena v místě opravy, podle předběžných odhadů se však bude pohybovat ve statisících, možná přesáhne milion.

celý článek...

Historie23. červenec 2008, Josef Hordina
Pravní spací autobus závodů Baťa

Přednáška J. A. Bati -

"První spací autobus v Evropě počne jezdit mezi Zlínem a Prahou" je název přednášky Jana Antonína Baťi ze dne 12. února 1932. Tuto stať jsme objevili na serveru www.zlin.estranky.cz. Jinak vyšla ve sborníku"Jan Antonín Baťa - z úvah a projevů" v roce 1935. Přinášíme Vám ji i s fotografií z výstavby vozu a také s originálním komentářem k fotografii výstavby...

celý článek...

Historie7. červenec 2008, Josef Hordina
Karosa ŠM 16,5

Pohádka o kloubových ŠM 16,5

Bylo? Nebylo? Tak nějak začíná každá pohádka, ale nyní i informace o prototypech kloubových autobusů ŠM 16,5. Vím, že existuje "oficiální seznam" vyrobených prototypů ŠM 16,5, ale vzhledem k tomu, že jsem pátral dále, objevil jsem další informace a spoustu otázek, na které - zatím marně - hledám odpověď.

celý článek...

Ford T

Legendární Ford model T slaví 100 let

Automobil, který „postavil svět na kola“, Ford Model T, slaví v roce 2008 jubilejní 100. výročí. Oficiální oslavy začaly na právě skončené přehlídce historických automobilů Amelia Island Concours d’Elegance na Floridě. Vyvrcholením oslav pak bude červencová „T Party 2008“, pořádaná sdružením Model T Ford Club of America pod záštitou Ford Motor Company v Richmondu v americkém státě Indianapolis.

celý článek...

Historie18. březen 2008, Daniel Srb
1 2