Články


O autobusech od roku 1900 až do současnosti

Kniha AUTOBUSY, kterou v letošním roce vydalo nakladatelství Computer Press, přináší popis historie výroby autobusů, trolejbusů a minibusů na českém a slovenském území od roku 1900 do současnosti. Autor Marián Šuman-Hreblay v knize mimo domácích výrobců vozidel hromadné přepravy osob uvádí i výrobce moderních minibusů a midibusů, české karosárny podílející se na stavbě a úpravě autobusových karoserií. Kniha je doplněna historickými fotografiemi a přehledem nejvýznamnějších domácích karosářů a konstruktérů. Oproti dosud publikovaným knihám oceňujeme zejména zpracování moderní historie.
Knihy30. prosinec 2011, Daniel Srb

Autobus Škoda 706 RTO - Historie, vývoj, jiná provedení, modernizace

Zajímavou publikaci vydalo v letošním roce nakladatelství Grada. Ta navazuje na výborně zpracovanou knihu o typu Škoda 706 RO a potěší jistě celou řadu autobusových nadšenců.

celý článek...

Knihy30. duben 2011, Daniel Srb

Unikátní kniha Poštovní autobusy 1908 - 1914 je k dispozici

Co potěší srdce autobusového fanouška alespoň tolik, jako pohled na opravdový autobus? No přece knížka o autobusech! Knih s touto tematikou neexistuje bohužel tolik, takže každý nový přírůstek do knihovny udělá zájemci o autobusovou dopravu určitě radost. A o které knížce je řeč? Jde o 1. díl Dějin státní autobusové dopravy, nazvaný Poštovní autobusy 1908 - 1914.

celý článek...

Knihy20. prosinec 2010, Jana Ptáčková

Co nemůže ve vaší knihovničce chybět

Asi se nejedná o novinku na knižním trhu. Přesněji - na knižním trhu tento titul seženete asi už jen velmi obtížně. Možná úplně nejpřesnější bude konstatování, že tento titul již asi neseženete vůbec... Jedná se totiž o tištěný "Katalog náhradních dílů Škoda 706 RTO ch - autobusový podvozek". Vydání, které se dostalo do Autobusových novin, pochází z roku 1965. Další exemplář, který se nám podařilo vypátrat, je z roku 1972 a již nese podtitul "autobusové šasi".

celý článek...

Knihy2. červenec 2009, Josef Hordina
Encyklopedie československých autobusů a trolejbusů

Encyklopedie československých autobusů a trolejbusů má již svůj třetí díl

V únoru se začal prodávat další díl autobusové encyklopedie uznávaného autora Martina Haráka. Třetí svazek tvoří přibližně polovinu celé uvažované série. Věnuje se především trojici menších a malých výrobců - firmám Praga, Walter a Wikow, jejichž těžiště výroby nespočívalo v produkci autobusů či trolejbusů. Kniha je stejně jako předchozí dva díly logicky členěna dle výrobců a poté jednotlivých typů, nechybí tabulky základních technických údajů, plánky, nákresy a především četné dobové fotografie.

celý článek...

Knihy2. březen 2009, Daniel Srb
Škoda 706 RO - historie, vývoj, jiné využití

Autobus Škoda 706 RO na stránkách nové knihy

Na předvánoční knižní trh přišla velice zajímavá publikace v podobě další knížky z RETRO řady nakladatelství Grada Publishing. Autor knihy "Škoda 706 RO - historie, vývoj, jiné využití" Jan Neumann - se pustil do velice nesnadného úkolu, když ji pojal opravdu zeširoka.

celý článek...

Knihy16. prosinec 2008, Daniel Srb
Tři kluci na výletě - Česká státní pojišťovna
Tři kluci na výletě - Česká státní pojišťovna

Tři kluci na výletě

V našem archivu jsme nalezli stejnojmennou dvaatřicetistránkovou publikaci, vydanou Českou státní pojišťovnou roku 1986. Dvě strany, věnované autobusům, vám tímto chceme přiblížit.
Knihy23. září 2008, Jana Ptáčková
Tom Wood - Bus Odyssey

Tom Wood: Autobusová odysea

Kniha nabízí fragment z dvacetiletého díla Liverpoolského rodáka, fotografa Toma Wooda. Právě dvacet let totiž fotil unavené obličeje, měnící se módu i ruch velkoměsta z autobusů městské hromadné dopravy Liverpoolu. Kniha však není jenom soubor dokumentárních snímků, má svůj rozměr právě v atmosféře měnícího se města, městské dopravy, zachycuje svébytným způsobem rozhodující okamžiky změn. Autobus sám je prezentován jako vizuální prostor, velká kovová krabice se skleněnými výlohami. Autobusová Odyssea je tedy kniha velmi pocitových fotografií.

celý článek...

Knihy22. červenec 2008, Josef Hordina
Autobus velký jako svět

Autobus velký jako svět


Roku 1976 napsal rakouský spisovatel Johannes Mario Simmel knihu pro děti Autobus velký jako svět (v originále Ein Autobus, gross wie die Welt). Pojďme se nyní podívat, o čem kniha je.

Příběh začíná v Salcburku, kde na náměstí stojí červený autobus. Tento autobus má vézt 19 dětí do hor na zimní prázdniny. Seznamujeme se s tlustým Martinem, nemocným Kájou, drzým a pyšným Hynkem, nesmělou Haničkou, s Lucinkou a její ovečkou Josefínou, vážným Tomášem, tetou Beátou, řidičem Houžvičkou a dalšími.
Autobus vyjel. Děti se v autobuse seznamují a začínají si povídat. Hynek se začal před Haničkou vytahovat, že umí řídit autobus, ale ta mu to moc nevěří. Hynek se naštval a strčil do ovce Josefíny. Ta si to samozřejmě nenechala líbit a Hynka lehce kousla. Ten ztropil obrovský povyk. Teta Beáta vyzvídala, co se děje a když se dozvěděla, že prý Josefína smrdí, poslala Hynka dozadu do autobusu. Hynek si slíbil, že se pomstí.
Když autobus na chvíli zastavil, aby se děti mohly občerstvit, Hynek nepozorovaně otevřel dveře a ovečka vyběhla ven. Děti se za ní rozběhly, ale ta se schovala na kraji lesa. Tomáš se rozhodl, že jí naběhne lesem. V lese však našel krmelec se solí a dostal nápad. Nalákal Josefínu na sůl přímo do autobusu. Děti se radovaly. Hynek, protože litoval svého činu, se Lucince omluvil. A v tom to přišlo. Do údolí spadly dvě laviny. Pan Houžvička šel obhlédnout situaci, ale bylo to špatné. Lavina zatarasila silnici. Rozhodli se, že pojedou zpátky. Když chtěli vyjet, zjistili, že jim chybí Kája. Pak ho našli v bezvědomí na zemi. Teta Beáta si uvědomila, že je to špatné – Kája má záškrt a musí okamžitě do nemocnice. Jenže vše se stane ještě vážnějším – druhá laviny zasypala i opačný směr silnice.
Pan Houžvička chtěl lavinu objet, ale zapadl. Museli se rychle rozhodnout, co dál. Domluvili se, že pan Houžvička odveze Káju na saních do nemocnice a zbytek dětí s tetou Beátou přečkají v autobuse.
Pan Houžvička se s Kájou vydal pryč. Ale cesta byla obtížnější, než pan Houžvička čekal. Nakonec se rozhodl, že se vrátí pro tetu Beátu. Jejím nástupcem se stal Tomáš. Hynkovi se to samozřejmě nelíbilo.
Děti pak spočítali, kolik mají jídla a moudře jej rozdělily na pět částí. Pak se všichni nachystali ke spánku.
Mezitím teta Beáta s panem Houžvičkou a Kájou po dlouhé a těžké cestě sněhem došli k nějakému domu a odtud zavolali do nemocnice.
Blížilo se ráno a Hynek mohl uskutečnit svůj nápad: rozhodl se, že půjde po stopách dospělých a všechny překvapí tím, že se dostal ven z laviny sám bez pomoci.
Zatím se připravuje akce na záchranu dětí v autobuse.
Jenže znovu někde v dáli spadla třetí lavina, která nemohla nikoho ohrozit, jenom Hynka, který v lavině uvízl a zabloudil.
Děti, když zjistili, že jich je o jednoho míň, si uvědomily vážnost situace a šly Hynka hledat. Nakonec o něj zakopl Martin a pak ho všichni společnými silami odnesli k autobusu, kde už na ně čekala vyděšená teta Beáta s panem Houžvičkou.
Nakonec vše dobře dopadlo a červený autobus mohl pokračovat v cestě za svým cílem.

Knihy5. červenec 2007, Jan Veselý

Poslední autobus do Woodstocku

Případ Inspektora Morse od autora jménem Dexter Colin. Kdyby lehkomyslná kráska Sylvie Kayeová nezmeškala poslední autobus z Oxfordu do Woodstocku, mohla být ještě naživu. Nenašli by ji zavražděnou, s rozervanými šaty na zadním dvoře jedné restaurace. Zabil ji řidič červeného vozu, který ji a její kamarádku svezl do Woodstocku? Padlo podezření z vraždy oprávněně na docenta Oxfordské univerzity Bernarda Crowthera? A proč se Sylviina tajemná spolujezdkyně neohlásila po nálezu těla na policii? To musí vyšetřit vrchní inspektor Morse za asistence svého pomocníka, seržanta Lewise. Knihu lze zakoupit u Nakladatelství Motto za 199 Kč.

Nakladatelství: MOTTO

Knihy21. květen 2007, Jan Veselý
1 2