Články

Oldřich Řezanina

Nový cyklobus vyjíždí z Koněšína (Třebíčsko)

V sobotu 26. června 2010 byl zahájen provoz nové autobusové linky Oldřicha Řezaniny z Koněšína pod číslem 790011 jedoucí z Třebíče přes Koněšín a Kramolín do Brna. Hlavním úkolem této linky je přivážet cestující od Brna a Třebíče do turisticky oblíbeného kraje Dalešické přehrady. Abychom se dozvěděli více o provozu cyklobusu, položili jsme několik otázek majiteli firmy - panu Oldřichu Řezaninovi.

celý článek...

Rozhovory6. srpen 2010, Jan Veselý

Autobusová doprava je v podstatě práce s lidmi

Na to, jak se na autobusovou dopravu a její současný stav dívá zástupce menší dopravní firmy, jsme se zeptali pana Martina Zemana ze společnosti O.K. BUS Praha. Položili jsme mu však i několik osobních otázek, protože málokdo v tomto oboru není pro věc zapálen i srdcem...

celý článek...

Rozhovory20. leden 2010, Daniel Srb

Služby pro lidi mladé srdcem

S Alešem Toufarem jsem se poprvé potkal při předávání jeho dvou nových autobusů Neoplan Trendliner Ü v centrále společnosti MAN užitková vozidla Česká republika v Čestlicích u Prahy. Zaujal mne jako velmi zajímavý člověk plný nadšení a energie, a tak jsem se rozhodl položit mu několik otázek.

celý článek...

Rozhovory6. leden 2010, Daniel Srb

Povolání na celý život

V dnešní době se již málokdy setkáme s tím, že se člověk drží jednoho povolání po celý svůj život. Jsou ale obory, kde tomu tak stále je - například v osobní přepravě. Pavel Mála z Týna nad Vltavou pracoval jako řidič již od svých 22 let. V 90. letech se rozhodl začít podnikat. Krok to byl velice odvážný a nebezpečný, nicméně se vyplatil a dnes jeho firma již 19. rokem provozuje autobusovou dopravu.

celý článek...

Rozhovory1. leden 2010, Petr Stibor

Nejvíce mne přitahuje neustálý rozvoj a vývoj autobusové dopravy

Několik otázek jsme v předvánočním čase položili panu Luboši Wejnarovi, řediteli společnosti ČSAD Jablonec nad Nisou, kde v současné době probíhá celá řada změn.

celý článek...

Rozhovory22. prosinec 2009, Daniel Srb
Viktor Wiesner, DiS.

Jak vidí tzv. ekonomickou krizi...

Viktor Wiesner, Dis. - jednatel firmy TURANCAR CZ, s. r. o. - prodejce autobusů Isuzu

celý článek...

Rozhovory26. březen 2009, Jan Veselý
Viktor Wiesner

Pár otázek pro TURANCAR

Firma TURANCAR se zabývá prodejem a servisem autobusů ISUZU Turquoise v České republice. Na naše otázky odpovídal vedoucí prodeje společnosti TURANCAR - Viktor Wiesner DiS.

celý článek...

Rozhovory10. duben 2008, Jan Veselý
Josef Zvoníček, Interbus Praha

Rozhovor s Josefem Zvoníčkem, ředitelem firmy Interbus Praha

Interbus Praha spol. s r. o. byla založena v roce 1993 a za dobu svého působení se stala jednou z největších dopravních společností, nabízející svým klientům osobní dopravu v zahraničních autokarech, minibusech a osobních vozidlech vysoké kvality. Kromě dopravních služeb dokáže svým klientům zajistit i kompletní služby na klíč. Řediteli a spolumajiteli firmy, Josefu Zvoníčkovi, jsme položili několik otázek.

celý článek...

Rozhovory17. březen 2008, Daniel Srb
TAZ 1500/Š1203 model 07 Roman Jirouš - OCELOT Žacléř

Dvanáctsettrojka omládla

Vozy Škoda 1203, respektive pozdější TAZ 1500, jsme na našich silnicích zvyklí vídat většinou ve špatném technickém stavu, jejich majitelé je užívají doslova do roztrhání těla. Když se však podíváte na web firmy Roman Jirouš - OCELOT, uvidíte, jak nádherně může tento nesmrtelný automobil vypadat. Jako by právě opustil vrata automobilky...

celý článek...

Rozhovory25. únor 2008, Daniel Srb
Anketa "Vozový park": ČSAD AUTOBUSY PLZEŇ, a. s. (2)
Anketa "Vozový park": ČSAD AUTOBUSY PLZEŇ, a. s. (2)
Anketa "Vozový park": ČSAD AUTOBUSY PLZEŇ, a. s. (2)
Anketa "Vozový park": ČSAD AUTOBUSY PLZEŇ, a. s. (2)
Anketa "Vozový park": ČSAD AUTOBUSY PLZEŇ, a. s. (2)

Anketa "Vozový park": ČSAD AUTOBUSY PLZEŇ, a. s. (2)

Za společnost ČSAD AUTOBUSY PLZEŇ, a. s. odpověl na anketní otázky pan Eduard Cízl - vedoucí technického útvaru.

1) Kolik autobusů máte ve svém vozovém parku?
V našem vozovém parku máme asi 430 autobusů. Z tohoto je městské provedení 16, meziměstské provedení 360, zájezdové provedení 50 a dálkové luxusní 4.

2) Jaké je průměrné stáří Vašeho vozového parku?
Průměrné stáří vozového parku je cca 11 roků.

3) Jaký je Váš nejstarší autobus?
Nejstarší autobus, pokud nepočítáme veterány je autobus KAROSA C 734.20, rok výroby 1985.

4) Máte ve vozovém parku nějakého veterána? K jakým příležitostem jejvyužíváte?
V našem vozovém parku máme 2 veterány, a to autobus ŠKODA 706 RTO a autobus KAROSA ŠL 11 - TURIST. Tyto autobusy jsou využívány zejména na letní akci " Historickým autobusem po památkách Plzeňska", kdy ve spolupráci s památkáři pořádáme zájezdy po kulturních památkách našeho kraje. Příležitostně jsou autobusy objednávány napřiklad na svatby, rauty a podobné společenské události.

5) Jak se staráte o údržbu starších autobusů, aby jezdily v pohodě?
Údržbu a opravy vozidel provádíme u partnerské firmy BONAVIA servis a.s., která má pronajaté dílenské provozy v našich areálech. Do roku 2006 jsme prováděli u autobusů do deseti let stáří celkovou generální opravu, která spočívala ve výměně rámu a celkové opravě ostatních částí podvozku i karoserie. Všechny autobusy jsou zařazeny do systému plánované údržby podle typu autobusu a počtu ujetých km.

6) Jakými autobusy provádíte obnovu vozového parku?
Obnovu vozového parku provádíme nákupem nových autobusů tuzemské výroby značek SOR a IVECO Czech Republic, a.s. ( dříve KAROSA ).

7) Využiváte nízkopodlažní autobusy nebo autobusy low-entry?
Nízkopodlažní autobusy využíváme pro přepravu cestujících na městských linkách zejména v Tachově, Klatovech a Domažlicích. Tyto autobusy jsou vybaveny i plošinou pro nástup cestujících s invalidním vozíkem. V letošním roce nakoupíme celkem 12 ks těchto autobusů značky SOR v délkách 9.5, 10 a 12 mětrů.

8)Využiváte autobusy CNG?
Od listopadu loňského roku máme v provozu celkem tři autobusy na pohon CNG. Jedná se o nízkopodlažní autobusy EKOBUS INTERCITY PLUS F. Rovněž tak pro letošní rok nakoupíme 2 ks těchto autobusů.

9) Jaký autobus je Vaší tzv. vlajkovou lodí?
Je těžké říct, který autobus je naší tzv. vlajkovou lodí. Převážnou část našeho vozového parku tvoří autobusy meziměstské. U těchto autobusů převládá značka KAROSA zejména typ C 934 a C 944. Pro dálkovou přepravu máme luxusní autobusy NEOPLAN 316 SH a autobusy KAROSA ILLIADE.

Děkujeme za odpovědi.

Rozhovory3. říjen 2007, Jan Veselý
1 23